Su arıtma cihazı nasıl çalışır?

sağlıklı su için

İçilebilir suyun niteliği önemlidir. Bu önemi koruyabilmek için minumum gereklilikler otoriteler tarafından belirlenmiş, bu doğrultuda standartlar tanımlanarak güvence altına alınmıştır. Doğal kaynakların durumu mevsimsel geçişler, coğrafik konum, endüstriyel ve çevresel etkiler, karbon salınımı vb gibi türlü nedenlerden ötürü değişken olabilmektedir. Standartların sağlanması için gerekli çalışmalar ve önlemler sürekli alınmaktadır.

Sayabileceğimiz türlü etkilerin sonuçlarından korunmak ve standart kalitede sağlıklı suyu her zaman sağlamak mümkündür. Evsel su arıtma cihazları sayesinde gerekli filtrasyon işlemi anlık olarak sağlanmakta ve şebeke yoluyla gelebilecek kirleticilerden uzaklaştırılmış “sağlıklı su” elde edilmektedir.

Suyun arıtılmasında yer alan temel unsurları özet olarak aktaracağız. Bu süreçlerin kapsamı değişkenlik gösterebilmekte ve çeşitlenebilmektedir. Daha ileri seviyeli kaliteli su arıtımı sağlanması için belirteceğimiz unsurlar geliştirilmektedir. Tabii önemle belirtmemizde fayda olan ilave unsurda şudur: İyi bir tasarımın yanında, iyi kalitede olan ve yeterliliği kanıtlanmış, güvence altına alınmış materyallerden üretilmiş sertifikalı bileşenler, ürünler kullanılması çok önemlidir.

SU ARITMA CİHAZLARI SUYU NASIL FİLTRE EDER ?

Su arıtma cihazları;

ilk aşamada su ile birlikte gelebilecek partikülleri filtre ederler. Bu yolla hem sağlıklı su elde edilmesine katkı sağlanmış hem de cihazın diğer bileşenleri korunmuş olur.

İkinci aşamasında granül ve/veya aktif karbon filtre kullanılarak suyun kimyasal maddelerden ayrıştırılması, suyun koku, renk ve tadının iyileştirilmesi sağlanır.

Diğer en önemli aşama ise membran filtredir. Membran filtrenin kalitesi ve niteliği en belirleyici unsurlardan birisidir. Su ile birlikte gelebilen ağır metallerde dahil olmak üzere pek çok kirleticinin uzaklaştırılmasını sağlayan ana bileşendir. Bu önemde olan ürünlerin sertifikalı ve kalite belgeli ürünler olması çok önemlidir.

  • 5 Mikron Sediment (Spun) Ön Filtre

Su arıtma sistemi çalışma prensibi incelendiğinde ilk aşamada ön filtre bulunur. Bu filtrenin işlevi, musluktan alınan su içerisinde bulunan makro boyuttaki yabancı maddeler sudan uzaklaştırılır. Sudan uzaklaştırılan bu yabancı maddeler çamur, pas ve tortu gibi maddelerdir Genellikle bu ön filtre 5 mikron gözenek özelliğine sahiptir ve suyun çok daha berrak bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

  • Aktif Karbon Blok Filtre

Yabancı maddelerden ayrıştırılan su, bu aşamada karbon filtreden geçirilerek klor gibi kimyasallardan arındırılır. Böylece sudaki kötü koku ve tat ortadan kaldırılır.

  • 1 Mikron Supun Filtre

Bu filtre sayesinde su içerisinde yer alan küçük partiküller sudan uzaklaştırılır. 1 mikron özelliği ile çok küçük boyuttaki yabancı maddeler dahi, sudan ayrıştırılır.

  • Membran Filtre

Ters ozmos özelliğinin en önemli parçası olarak bilinen membran filtre, tamamıyla yabancı maddelerden ayrıştırılmış olan sudaki zararlı kimyasalları uzaklaştırır. Bu aşamada yararlı olan mineralleri ise koruyarak, insan sağlığı için ideal suyu tedarik eder.

https://www.suaritmabayisi.com

  • Tatlandırıcı Filtre

Son aşama olan tatlandırıcı filtre ise, tamamıyla sağlıklı olan suyun lezzetli olmasını sağlar. Böylece su içme eylemi çok daha keyifli hale gelir.

SU ARITMA CİHAZLARI NE KADAR ATIK SU ÜRETİR ?

Su arıtma cihazları , şebekeden gelen suyun kireç , klor , partikül ve ağır metallerden oluşan yoğunluk  ve sertlik değerleri durumuna göre ve membran filtrenin gpd sarmal kalitesine bağlı olarak  1/2 , 1/3 oranlarında atık su üretir.Yani 1 Litre temiz su elde etmek için ( 2 litre veya 3 litre atık su üretir).

SU ARITMA CİHAZLARINDAN ÇIKAN ATIK SU KULLANILIR MI ?

Su arıtma cihazlarından çıkan atık sular yoğun şekilde klor kireç tortu ve ağır metal bileşenlerden oluşacağı için ; yemek suyu , içme suyu , çay kahve suyu , meyve sebze yıkama suyu gibi temel gıda ve tüketim amaçlı kullanılması kesinlikle doğru değildir.Atık suları bahçe sulaması , balkon merdiven temizliği, dış mekan temizliği gibi alanlarda kullanarak geri dönüşümlü olarak değerlendirebilirsiniz.

  • su arıtma cihazı nasıl çalışır
  • su arıtma cihazı faydaları
  • en iyi su arıtma cihazı
  • su arıtma sistemleri

https://www.suaritmabayisi.com

Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize sorunuz!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?