Ters Osmoz Suyu Arıtmak İçin Nasıl Çalışır?

ters osmoz işlemi

Denizler ve okyanuslarla çevrili olmamıza rağmen, insanların günlük ihtiyaçları için yeterli miktarda temiz portatif suya sahip olmadığı parçalar var. Keşke bütün bu deniz suyunu bir şekilde arındırıp kullanabilirsek! Teknoloji sayesinde, şimdi yapabiliriz.

Ters osmoz, deniz suyunu tuzdan arındırmak için en basit su arıtma işlemlerinden biridir. Basit ama etkili bir çözüm olan RO prosesi deniz suyunu damıtır ve gerektiğinde saf içme suyu verir.

Ters osmozda sıvı, yalnızca su moleküllerinin geçmesine ve diğer her şeyin durdurulmasına izin veren seçici olarak geçirgen bir zardan gerilir. RO ve ters osmozun suyu arıtmak için nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin:

Ters Osmoz Gereksinimi

Su kıtlığı sorunları sadece üçüncü dünya ülkeleri ile sınırlı değildir. Küresel ısınmayı veya çevrede yüzen aşırı kirleticileri suçlayın, gerçek şu ki, su kıtlığının hızla ciddi bir küresel tehdit olduğu ortaya çıkıyor.

Birçok şirket ve su arıtma tesisi, kontamine suyu arıtmak için insan tüketimine uygun hale getirmek için RO veya ters osmoz kullanmaktadır. Proses, su moleküllerini tuzdan ayırmak için boğazında bir zar bulunan çoğu deniz kuşunda doğal olarak geliştirilmiştir. İnsanlar aynı işlemi yaklaşık 40 yıldır aynı amaç için kullanıyorlar – suyu tuzdan arındırmak için.

Ters osmoz, çoğu evde suyun damıtılması ve zararlı çözücülerin ve partiküllerin giderilmesi için bulunan su filtrelerinde ve arıtıcılarda da kullanılır. Bugün, süreç hastanelerde diyaliz için saf su yapmak için de kullanılmaktadır.

Ters Osmoz, Osmoz’dan Nasıl Farklıdır?

“Ters” terimine aşina olduğunuzu varsayarsak, osmoz sürecine biraz ışık tutalım ve sonra tüm RO süreci hakkında daha iyi bir fikir edinmek için iki terimi belirginleştirelim. Osmoz temel olarak su moleküllerinin, aksi halde suda bulunan parçacıkları ve çözünmüş çözünenleri bloke eden yarı geçirgen zardan geçişi veya difüzyonudur. Çözelti, düşük konsantrasyon alanından, çevresindeki osmotik basınç nedeniyle bir bariyerden geçen yüksek konsantrasyon alanına geçer.

Ters osmozda süreç biraz değiştirilir. Osmotik basınç kullanmak yerine, üstesinden gelmek için kolligatif bir termodinamik basınç uygularız. İşlem, çözünmüş çözücülerin ve mikroskobik bakterilerin neredeyse %90’ını temizleyerek suyu tekrar içilebilir ve saf hale getirir.

reverse osmoz işlemi

 

Ters Ozmozun Arkasındaki Bilim
Ters ozmoz, suyun saflığını tuzdan arındırabileceğiniz ve geri yükleyebileceğiniz bir süreçtir. İşlemde, çözelti yarı geçirgen bir zardan geçecek şekilde yapılır. Şimdi, farklı konsantrasyondaki iki sulu çözelti bir bariyeri geçmek için yapıldığında, daha yüksek bir konsantrasyona sahip çözeltiye doğru akacaktır.

RO’da bu akış, ozmotik basınca karşı koymak için yeterince güçlü bir karşı kuvvet uygulanarak tersine çevrilir. Sıvı, daha az konsantre bir çözelti oluşturmak için zardan itilir. Su molekülleri, ters osmoz işleminde hidrojen bağları oluşturdukları için membran matrisine sığabilirler. Bununla birlikte, moleküler ağırlığı 100’ün üzerinde olan organik ve çözünür parçacıklar ve organizmalar doğrudan elenir.

Membrandan geçecek kadar küçük olsa da tuz iyonları, yüksek değerliklerinden dolayı reddedilir. Tuz iyonları, elektrik yükleri nedeniyle zar yüzeyinden itilir. İyonik tuzların yaklaşık% 85-95’i bu şekilde yıkanır. Taşınabilir su arıtıcılar, filtreler ve diğer su arıtma yöntemleri, suyu bakteri, toz ve diğer parçacıklardan arındırmak ve temizlemek için RO kullanır.

 

ters osmoz işlemi

Su Kalitesi Daha mı İyi?

RO saflaştırması için yapılan yapay zarların çoğu selüloz asetat, polisülfonat ve poliamidden yapılır . Bu tür elekler oldukça incedir ve sadece suyun geçmesine izin veren 0.0001 mikron kadar küçük yüzlerce deliğe sahiptir. Şimdi, çözünür parçacıkların ve kirleticilerin çoğu hemen ayrıştırılır, ancak küçük bir yüzde hala kalır. Ters ozmoz, kirleticilerin neredeyse% 90-95’ini sudan uzaklaştırır. Çoğu RO sistemi, işlem sırasında reddedilen ve geri kazanılan su miktarını belirlemek için sabit bir besleme suyu TDS sınırına sahiptir. Yüksek bir geri kazanım yüzdesi ve düşük ret oranı, suyun kalitesi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Dip Not

Dünyanın genel sıcaklığının aniden nasıl arttığı dünyadaki iklim değişikliklerine nasıl katkıda bulunduğu endişe vericidir. Bazı alanlar sular altında kalırken, diğerleri kuraklığa benzer koşullar yaratan akut bir su sıkıntısı ile karşı karşıyadır. Suların korunması günümüzde dünyanın en acil sorunlarından biridir. Ters ozmoz ve diğer tuz giderme teknikleri gibi tedavi yöntemleri soruna hızlı ve uygun maliyetli bir çözüm sunar. Bir RO sisteminden arıtılan su çok daha tatlı, daha saftır ve normal musluk suyundan daha sağlıklıdır.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Yoksa paylaşacak bir şeyiniz mi var? Facebook’tan veya Instagram’dan bizimle iletişime geçin

Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize sorunuz!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?